PCT100/10DLK
Part No
PCT100/10DLK
Manufacturer
Nemco
Description
CAP TANT 100UF 10% 10V 2917
Manufacturer :
Nemco
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
DL
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
10 V