TCMIC335AT
Part No
TCMIC335AT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Description
CAP TANT 3.3UF 20% 1206
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
3.3 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :
A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
16 V