LSR2.2/25BK1200
Part No
LSR2.2/25BK1200
Manufacturer
Nemco
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 25V 1411
Manufacturer :
Nemco
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
2.2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.2Ohm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
25 V