LSR68/10BM600
Part No
LSR68/10BM600
Manufacturer
Nemco
Description
CAP TANT 68UF 20% 10V 1411
Manufacturer :
Nemco
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
68 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
10 V