TCP0J155M8R
Part No
TCP0J155M8R
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
CAP TANT 1.5UF 20% 6.3V 0805
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
1.5 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
P
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
6.3 V