F950J686KAAAQ2
Part No
F950J686KAAAQ2
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP TANT 68UF 6.3V 10% 1206
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
68 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500mOhm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Tolerance :
±10%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
6.3 V