BR1D30UC
Part No
BR1D30UC
Manufacturer
Weidmuller
Description
CB MCB 489 1P D 30A ACDC
Stock
6
Manufacturer :
Weidmuller
Product Category :
Circuit Breakers
Actuator Type :
Lever
Approval Agency :
CE, CSA C22.2 No 5, CSA C22.2 No 235, TUV, UL489, VDE
Breaker Type :
Thermal Magnetic
Current Rating (Amps) :
30A
Illumination :
None
Illumination Voltage (Nominal) :
Mounting Type :
DIN Rail
Number of Poles :
1
Product Status :
Active
Voltage Rating - AC :
277 V
Voltage Rating - DC :
60 V
Datasheets
BR1D30UC
Purchasing Process
1. Purchase
2. Payment Methods
3. RFQ (Request for Quotation)
4. Order Confirmation & Important Notice
5. Delivery Time
· DHL Express: 5-7 business days delivery (Ideal for urgent orders and international shipments)
· DHL eCommerce: 5-7 business days delivery (Cost-effective cross-border shipping solution)
· FedEx International: 5-7 business days delivery (Reliable global logistics network)
Professional Packaging Process
Step 1: Products
Step 2: Verify Order Against Actual Parts
Step 3: Anti-static Bags
Step 4: Packaging Boxes
Step 5: Inspect Packaging & Shipping Marks
Comprehensive inspection of inner packaging, outer packaging, and shipping marks:
· Integrity and sealing of inner packaging
· Compression resistance and protective quality of outer packaging
· Clear and accurate shipping marks (including fragile, anti-static, and other special indicators)
Step 6: Shipping
About Aplus Components
Core Services
· Electronic Component Distribution: Full-range electronic component supply
· PCB Manufacturing: From prototyping to mass production
· Industrial Control Integration: Customized industrial control solutions
· Optical Modules: High-speed communication optical modules
Industry Solutions
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Carlo Gavazzi
    CIR BRKR THERM-MAG 20A 480/277V
  • Qualtek Electronics Corp.
    CIR BRKR THRM 10A 250VAC 32VDC
  • SCHURTER
    CIR BRKR THRM 10A 240VAC 48VDC
  • SCHURTER
    CIRC BREAKER PCB MNT 10A
    CIRC BREAKER PCB MNT 15A
  • TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
    CIR BRKR THRM 20A 250VAC
    CIR BRKR THRM 3A 250VAC 32VDC
    CIR BRKR THRM 4A 250VAC 32VDC
    CIR BRKR THRM 8A 250VAC 32VDC
    CIR BRKR THRM 6A 250VAC 32VDC