LPJ-150SP
Part No
LPJ-150SP
Manufacturer
Eaton
Description
FUSE CRTRDGE 150A 600VAC/300VDC
Stock
1
Manufacturer :
Eaton
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
300kA AC, 100kA DC
Class :
J
Current Rating (Amps) :
150A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Voltage Rating - AC :
600 V
Voltage Rating - DC :
300 V