FWC-1A10F
Part No
FWC-1A10F
Manufacturer
Eaton
Description
FUSE CARTRIDGE 1A 700VAC/700VDC
Manufacturer :
Eaton
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Approval Agency :
CE, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA AC, 10kA DC
Class :
Current Rating (Amps) :
1A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Product Status :
Active
Response Time :
Voltage Rating - AC :
700 V
Voltage Rating - DC :
700 V