BK1/TCP70-15-R
Part No
BK1/TCP70-15-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Description
FUSE CARTRIDGE 15A 70VDC
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Telecom
Approval Agency :
cURus
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
2.5kA
Class :
Current Rating (Amps) :
15A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Holder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
70 V