PFSM.150.2
Part No
PFSM.150.2
Manufacturer
SCHURTER
Description
PTC RESET FUSE 15V 1.5A 2SMD
Manufacturer :
SCHURTER
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.5 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
3 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
2-SMD
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
60 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
250 mOhms
Time to Trip :
5 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
15V