PTCTL4MR500SBE
Part No
PTCTL4MR500SBE
Manufacturer
Vishay
Description
PTC RESET FUSE 600V 50MA RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
50 mA
Current - Max :
1 A
Current - Trip (It) :
140 mA
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
50 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
Thickness (Max) :
Time to Trip :
1 s
Type :
Ceramic
Voltage - Max :
600V