FRV200-240F
Part No
FRV200-240F
Manufacturer
RFE/Fuzetec
Description
RESETTABLE FUSE - PPTC RADIAL LE
Stock
100
Manufacturer :
RFE/Fuzetec
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
2 A
Current - Max :
20 A
Current - Trip (It) :
4 A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
90 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
220 mOhms
Thickness (Max) :
Time to Trip :
28 s
Type :
Voltage - Max :
240V (265V Int)