PTR016V0600-BK1
Part No
PTR016V0600-BK1
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Description
PTC RESET FUSE 16V 6A RADIAL
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
6 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
10.2 A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
6 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
28 mOhms
Thickness (Max) :
Time to Trip :
3.3 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
16V