0ZRP0185FF2B
Part No
0ZRP0185FF2B
Manufacturer
Bel Fuse, Inc.
Description
PTC RESET FUSE 60V 1.85A RADIAL
Manufacturer :
Bel Fuse, Inc.
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.85 A
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
3.7 A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
60 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
250 mOhms
Thickness (Max) :
Time to Trip :
12.6 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
60V