B59940C80A70
Part No
B59940C80A70
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Description
PTC RESET FUSE 80V 245MA RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
245 mA
Current - Max :
8 A
Current - Trip (It) :
500 mA
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
2.3 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
Thickness (Max) :
Time to Trip :
Type :
Ceramic
Voltage - Max :
80V