PTGL07AS5R6K4B51A0
Part No
PTGL07AS5R6K4B51A0
Manufacturer
Murata Electronics
Description
PTC RESET FUSE 60V 290MA RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
290 mA
Current - Max :
3 A
Current - Trip (It) :
386 mA
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
5.6 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
Thickness (Max) :
Time to Trip :
Type :
Ceramic
Voltage - Max :
60V