CD143A-SR2.8
Part No
CD143A-SR2.8
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
TVS DIODE 2.8VWM 5VC SOT143
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
Ethernet
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
4.5pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
12A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
TO-253-4, TO-253AA
Power - Peak Pulse :
200W
Power Line Protection :
Yes
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOT-143
Type :
Steering (Rail to Rail)
Unidirectional Channels :
2
Voltage - Breakdown (Min) :
3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
2.8V