ESD5V3L1B02LRHE6327XTSA1
Part No
ESD5V3L1B02LRHE6327XTSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
7pF @ 1MHz (Max)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
2.5A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
SOD-882
Power - Peak Pulse :
30W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
PG-TSLP-2-17
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
9.8V (Typ), 10.4V (Typ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
5.3V (Max)