SMAJE26AH
Part No
SMAJE26AH
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC UNI
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
Automotive, Telecom
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
9.5A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :
400W
Power Line Protection :
No
Supplier Device Package :
SMA
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
42.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
26V