SMAJ33CA
Part No
SMAJ33CA
Manufacturer
Meritek
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
DO-214AC (SMA)
Power - Peak Pulse :
400W
Power Line Protection :
Supplier Device Package :
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
53.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
33V