30KP36CA
Part No
30KP36CA
Manufacturer
Solid State Inc.
Description
30KW TVS BIDIRECTIONAL
Stock
200
Manufacturer :
Solid State Inc.
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
502A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
Axial
Power - Peak Pulse :
30000W (30kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Axial
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
61.8V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V