15KP200A
Part No
15KP200A
Manufacturer
Solid State Inc.
Description
15KW TVS UNIDIRECTIONAL
Stock
200
Manufacturer :
Solid State Inc.
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
46A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
Axial
Power - Peak Pulse :
15000W (15kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Axial
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
222V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
325V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
200V