1210-1S-600
Part No
1210-1S-600
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
SPD AC 1W+G 600VAC
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
TVS - Surge Protection Devices (SPDs)
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Current - Discharge (Max) (8/20µS) :
100 kA
Current - Discharge (Nom) (8/20µS) :
20 kA
Current - Short Circuit Rating (SCRR) :
100 kA
Features :
Remote Signaling Contacts, Thermally Protected
Form :
Module Only
Mounting Type :
DIN Rail
Number of Poles :
1
Operating Temperature :
-50°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Type :
Type 2, Type 4
Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV) :
840VAC
Voltage - Protection Level (VP) (2416) :
4 kV
Voltage - Protection Rating (VPR) :
3 kV