BSPM1240S2G
Part No
BSPM1240S2G
Manufacturer
Eaton
Description
VARISTOR 240V 40KA MOD PLUG-IN
Manufacturer :
Eaton
Product Category :
TVS - Surge Protection Devices (SPDs)
Approval Agency :
CE, UL
Current - Discharge (Max) (8/20µS) :
40 kA
Current - Discharge (Nom) (8/20µS) :
20 kA
Current - Short Circuit Rating (SCRR) :
200 kA
Features :
Thermally Protected
Form :
Base + Module
Mounting Type :
DIN Rail
Number of Poles :
1
Operating Temperature :
Product Status :
Obsolete
Type :
Type 2
Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV) :
385VAC
Voltage - Protection Level (VP) (2416) :
Voltage - Protection Rating (VPR) :
1.5 kV