NTVB090NSA-L
Part No
NTVB090NSA-L
Manufacturer
onsemi
Description
THYRISTOR 90V 50A DO214AA
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
TVS - Thyristors
Capacitance :
58pF
Current - Hold (Ih) :
150 mA
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
50 A
Current - Peak Pulse (8/20µs) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Product Status :
Obsolete
Voltage - Breakover :
130V
Voltage - Off State :
90V
Voltage - On State :
4 V