AVR-M1608C120MT2AB
Part No
AVR-M1608C120MT2AB
Manufacturer
TDK Corporation
Description
VARISTOR 12V 15A 0603
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
400 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
15 A
Energy :
0.06J
Features :
Maximum AC Volts :
Maximum DC Volts :
7.5 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
14.4 V
Varistor Voltage (Min) :
9.6 V
Varistor Voltage (Typ) :
12 V