DV275K4032R2
Part No
DV275K4032R2
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
DV SERIES 275V 4032 PKG SMD VARI
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
150 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
29J
Features :
Maximum AC Volts :
275 V
Maximum DC Volts :
350 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
4032 (10080 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
473 V
Varistor Voltage (Min) :
387 V
Varistor Voltage (Typ) :
430 V