MOV-14D431K
Part No
MOV-14D431K
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
VARISTOR 430V 4.5KA DISC 14MM
Stock
940
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
460 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
4.5 kA
Energy :
115J
Features :
Maximum AC Volts :
275 V
Maximum DC Volts :
350 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 14mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
473 V
Varistor Voltage (Min) :
387 V
Varistor Voltage (Typ) :
430 V