B72210S0271K101
Part No
B72210S0271K101
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Description
VARISTOR 430V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
220 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
2.5 kA
Energy :
43J
Features :
Maximum AC Volts :
275 V
Maximum DC Volts :
350 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Disc 10mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
473 V
Varistor Voltage (Min) :
387 V
Varistor Voltage (Typ) :
430 V