B72220S0421K101
Part No
B72220S0421K101
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Description
VARISTOR 680V 8KA DISC 20MM
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
550 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
8 kA
Energy :
175J
Features :
Maximum AC Volts :
420 V
Maximum DC Volts :
560 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
748 V
Varistor Voltage (Min) :
612 V
Varistor Voltage (Typ) :
680 V