AV30K1206201NIR1HT
Part No
AV30K1206201NIR1HT
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
VARISTOR
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
530 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
200 A
Energy :
2J
Features :
Maximum AC Volts :
30 V
Maximum DC Volts :
34 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TA)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
51.7 V
Varistor Voltage (Min) :
42.3 V
Varistor Voltage (Typ) :
47 V