MOV-10D361K
Part No
MOV-10D361K
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
VARISTOR 360V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
280 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
2.5 kA
Energy :
47J
Features :
Maximum AC Volts :
230 V
Maximum DC Volts :
300 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Disc 10mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
396 V
Varistor Voltage (Min) :
324 V
Varistor Voltage (Typ) :
360 V