VE13M00231K
Part No
VE13M00231K
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
VARISTOR 360V 2.5KA DISC 13MM
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
250 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
2.5 kA
Energy :
14.3J
Features :
Maximum AC Volts :
230 V
Maximum DC Volts :
300 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 13mm
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
396 V
Varistor Voltage (Min) :
324 V
Varistor Voltage (Typ) :
360 V