VE07M00251K
Part No
VE07M00251K
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
VARISTOR 390V 400A DISC 7MM
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
50 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
400 A
Energy :
2.8J
Features :
Maximum AC Volts :
250 V
Maximum DC Volts :
320 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
429 V
Varistor Voltage (Min) :
351 V
Varistor Voltage (Typ) :
390 V