B72540V0350K062
Part No
B72540V0350K062
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Description
VARISTOR 56V 1KA 2220
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
2500 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1 kA
Energy :
7.7J
Features :
Maximum AC Volts :
35 V
Maximum DC Volts :
45 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
61.6 V
Varistor Voltage (Min) :
50.4 V
Varistor Voltage (Typ) :
56 V