VDRS05C350TSE
Part No
VDRS05C350TSE
Manufacturer
Vishay
Description
VARISTOR 560V 400A DISC 7MM
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
42 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
400 A
Energy :
19.5J
Features :
Maximum AC Volts :
350 V
Maximum DC Volts :
460 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
616 V
Varistor Voltage (Min) :
504 V
Varistor Voltage (Typ) :
560 V