VE17M00551K--
Part No
VE17M00551K--
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
VARISTOR 860V 4.5KA DISC 17MM
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
200 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
4.5 kA
Energy :
57J
Features :
Maximum AC Volts :
550 V
Maximum DC Volts :
715 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 17mm
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
946 V
Varistor Voltage (Min) :
774 V
Varistor Voltage (Typ) :
860 V