0071.1511.B1
Part No
0071.1511.B1
Manufacturer
SCHURTER
Description
VARISTOR 235.5V 800A DISC 5MM
Manufacturer :
SCHURTER
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
101 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
800 A
Energy :
10.5J
Features :
Maximum AC Volts :
150 V
Maximum DC Volts :
200 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 5mm
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
259 V
Varistor Voltage (Min) :
212 V
Varistor Voltage (Typ) :
235.5 V