0071.1821.B1
Part No
0071.1821.B1
Manufacturer
SCHURTER
Description
VARISTOR 283V 1.75KA DISC 7MM
Manufacturer :
SCHURTER
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
182 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1.75 kA
Energy :
24J
Features :
Maximum AC Volts :
180 V
Maximum DC Volts :
230 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
311 V
Varistor Voltage (Min) :
255 V
Varistor Voltage (Typ) :
283 V