DG12-CBDWM030C0-000-C6135-320-1000-00
Part No
Manufacturer
SCHURTER
Description
DG12 IEC APPLIANCE INLET C14 WIT
Manufacturer :
SCHURTER
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Accomodates a Fuse :
No
Approval Agency :
cURus, ENEC
Connector Style :
IEC 320-C14
Connector Type :
Receptacle, Male Blades - Module
Current Rating - Appliance Inlet :
10A
Current Rating - Circuit Breaker :
3A
Current Rating - Filter :
3A
Features :
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Fuse Holder, Drawer :
Ingress Protection :
IP40
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Panel Mount, Flange
Number of Positions :
3
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 30.00mm x 59.00mm
Product Status :
Active
Switch Features :
Circuit Breaker, Switch On-Off
Voltage Rating - Appliance Inlet :
250VAC