PB-300P-48
Part No
PB-300P-48
Manufacturer
MEAN WELL
Description
BATT CHARGER ENCLOSED 57.6V 5.3A
Stock
19
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Battery Chargers
Battery Cell Size :
48V
Battery Chemistry :
Lead Acid, Lithium-Ion
Charge Current - Max :
5.3A
Charge Time :
Features :
LED Indicator
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Cells :
1
Power - Max :
300W
Product Status :
Obsolete
Termination Style :
Screw Terminal
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 132VAC, 180 ~ 264VAC
Voltage - Nominal :
57.6V