RCB-1600-12
Part No
RCB-1600-12
Manufacturer
MEAN WELL
Description
BATT CHARGER ENCLOSED 14.4V 100A
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Battery Chargers
Battery Cell Size :
12V
Battery Chemistry :
Lead Acid, Lithium-Ion
Charge Current - Max :
100A
Charge Time :
Features :
LED Indicator
Mounting Type :
Rack Mount
Number of Cells :
1
Power - Max :
1440W
Product Status :
Active
Termination Style :
Rectangular Connector
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 264VAC, 127 ~ 370VDC
Voltage - Nominal :
14.4V