FFC2B28-40-G
Part No
FFC2B28-40-G
Manufacturer
GCT
Description
40W,0.5MM FFC CON,R/A,DUAL CONT,
Manufacturer :
GCT
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Actuator Material :
Thermoplastic
Cable End Type :
Tapered
Connector/Contact Type :
Contacts, Top and Bottom
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Copper Alloy
Features :
Solder Retention
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Housing Material :
Thermoplastic
Locking Feature :
Flip Lock, Backlock
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
40
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Voltage Rating :
30V