FR02C023JA1-R5000
Part No
FR02C023JA1-R5000
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN FPC 23POS 0.20MM R/A
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Actuator Material :
Plastic
Cable End Type :
Tabbed or Tapered
Connector/Contact Type :
Contacts, Top and Bottom
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Phosphor Bronze
Features :
Low Insertion Force (LIF)
FFC, FCB Thickness :
0.20mm
Flat Flex Type :
FPC
Housing Material :
Plastic
Locking Feature :
Flip Lock, Backlock
Material Flammability Rating :
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
23
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Voltage Rating :
50V