40FMN-BMT-A-TF(LF)(SN)
Part No
40FMN-BMT-A-TF(LF)(SN)
Manufacturer
JST
Description
CONN FFC VERT 40POS 1.00MM SMD
Manufacturer :
JST
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Actuator Material :
Cable End Type :
Straight
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Phosphor Bronze
Features :
Low Insertion Force (LIF)
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Flat Flex Type :
FFC
Housing Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Locking Feature :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
40
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Voltage Rating :
50V