BG030-19-A-0450-0300-N-G
Part No
BG030-19-A-0450-0300-N-G
Manufacturer
GCT
Description
19W, 2.54MM PITCH PIN HDR, SIL,
Manufacturer :
GCT
Product Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Material :
Copper Alloy
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Male Pin
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Ingress Protection :
Insulation Color :
Black
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
19
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C