2BZX84C12
Part No
2BZX84C12
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
ZENER SOT-23 12V 0.3W 5%
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Configuration :
1 Pair Common Anode
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 8 V
Impedance (Max) (Zzt) :
25 Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Max :
300 mW
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOT-23-3 (TO-236)
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
12 V