MMBZ16VALT1G
Part No
MMBZ16VALT1G
Manufacturer
onsemi
Description
DIODE ZENER 16V SOT23-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Configuration :
1 Pair Common Anode
Current - Reverse Leakage @ Vr :
Impedance (Max) (Zzt) :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Max :
225 mW
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOT-23-3 (TO-236)
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
13 V