DZ23C5V1-G3-18
Part No
DZ23C5V1-G3-18
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23
Manufacturer :
Vishay
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 800 mV
Impedance (Max) (Zzt) :
60 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Power - Max :
300 mW
Supplier Device Package :
SOT-23-3
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.1 V